15 września 2021r. to ważny dzień dla współpracy UW i PKN ORLEN. Właśnie dzisiaj w Zakładzie PTA we Włocławku została uruchomiona pierwsza w historii firmy demonstracyjna instalacja bocznikowa, służąca testowaniu nowych rozwiązań katalitycznych opracowanych we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego: drem hab. Rafałem Jurczakowskim, prof. UW oraz drem hab. Adamem Lewerą, prof. UW z Wydziału Chemii UW oraz Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych (CNBCh UW).
Współpraca pomiędzy naszą uczelnią a największą firmą paliwowo – energetyczną w Polsce PKN ORLEN rozwijana jest od wielu lat. W 2017 r. została podpisana pierwsza umowa na realizację prac badawczo-rozwojowych w obszarze katalizy. W kolejnych latach współpraca ta owocowała nowymi projektami. Od roku intensyfikujemy i dynamizujemy działania w ramach partnerstwa między oboma podmiotami. Efektem realizacji tych projektów jest budowa pierwszej w historii firmy PKN ORLEN S.A. demonstracyjnej instalacji bocznikowej, powstałej w celu testowania w warunkach procesowych katalizatorów opracowywanych we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Projekt pozwoli wyłonić najlepsze rozwiązania możliwe do zastosowania w skali przemysłowej. Efekty prowadzonych prac innowacyjnych stanowią doskonały przykład współpracy między nauką a biznesem w modelu win-win.
„Innowacyjność jest podstawą sukcesu w biznesie, dlatego wzmacniamy go konsekwentnie inwestując w badania i rozwój. W ciągu 10 lat w Grupie ORLEN przeznaczymy na realizację projektów w tym obszarze do 3 procent całej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 mld zł. Ten cel jasno zdefiniowaliśmy w strategii ORLEN2030. Ważnym krokiem w jego realizacji było otwarcie w tym roku Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Kolejnym jest uruchomienie pierwszej demonstracyjnej instalacji bocznikowej w Zakładzie PTA we Włocławku. Dzięki niej innowacyjne rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będziemy testować w realnych warunkach przemysłowych przed pełnym wdrożeniem ich w zakładzie produkcyjnym.” – podkreślił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
„To ważny dzień dla całej Grupy ORLEN, ale to także ważny dzień dla wszystkich naukowców zajmujących się badaniami aplikacyjnymi. Pokazuje nam, że poprzez przełamywanie barier i wchodzenie w relacje z podmiotami otoczenia społeczno – gospodarczego, nasi naukowcy mogą zmieniać otaczający nas świat – mówiła prof. Ewa Bulska, dyrektor CNBCh, przedstawiciel JMR Rektora UW
Od wielu lat na Uniwersytecie Warszawskim budujemy klimat dobrej współpracy nauki z biznesem. Jedną z jednostek dedykowanych do tego rodzaju działań jest Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, wspólna platforma badawcza Wydziału Biologii i Wydziału Chemii, która stwarza warunki do prowadzenia nowatorskich, interdyscyplinarnych badań często z pogranicza biologii i chemii, mających zastosowanie praktyczne i wykorzystywanych przez otoczenie gospodarcze.
„Od początku pracy w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW byliśmy ukierunkowani na współpracę z przemysłem – bez tego bodźca nie wyszlibyśmy z naszymi badaniami poza naukę” – mówił dr hab. Rafał Jurczakowski, prof. UW.
Dr hab. Adam Lewera, prof. UW dodał: „Jest to dla nas bardzo duża satysfakcja, że badania przez nas prowadzone są tak wartościowe i mają duży potencjał komercjalizacyjny”.
Współpraca UW – PKN ORLEN w ostatnim okresie rozwija się bardzo dynamicznie. Chociaż tak, jak przy każdej współpracy świata nauki i przemysłu potrzebna jest odpowiednia facylitacja.
„Często żartujemy, że nasza praca podobna jest do pracy tłumacza, codziennie bowiem przekładamy język nauki na język biznesu i odwrotnie. W ten sposób, budując wzajemne zaufanie, staramy się prowadzić często niełatwe procesy komercjalizacyjne i stawać się wiarygodnym parterem naukowym dla naszych kontrahentów. Dziś świętujemy sukces w Zakładzie PTA we Włocławku.”- mówił Konrad Zawadzki, z-ca dyrektora CNBCh.
CNBCh UW docenia pasję badawczą swoich naukowców, nie ma bowiem dobrych pomysłów na wdrożenia bez uprzedniej realizacji odważnych projektów w ramach badań podstawowych. Tak też było w przypadku projektów realizowanych we współpracy z PKN ORLEN.
„Pomysł na badania powstał wcześniej, gdy obaj wróciliśmy ze staży doktorskich z zagranicy i chcieliśmy coś zrobić w Polsce. Dużą zasługę ma tu powstanie CNBCh UW, które pozwoliło nam skupić się na komercjalizacji wyników naszych badań i wyjść w stronę przemysłu, co jest zgodne z trzecią misją naszej Alma Mater” – podkreślił dr hab. Rafał Jurczakowski, prof. UW.
„Na wszystkich etapach współpracy z PKN ORLEN byliśmy wspierani przez wiele osób, dzięki którym jesteśmy teraz w tym miejscu” – dodał dr hab. Adam Lewera, prof. UW.
Czytaj więcej:
Nowa instalacja PKN ORLEN do testowania innowacyjnych rozwiązań – PKN ORLEN
https://bydgoszcz.tvp.pl/55875209/pkn-orlen-instalacja-do-testow-innowacyjnych-rozwiazan
Źródło: www.cnbch.uw.edu.pl